Головна сторінка » Твори з російської літератури XVIII-XIX ст. » Толстой Л.М.

Курагин в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Толстой у своєму романі широко застосовує прийом антитези, або протиставлення. Найбільш явні антитези: добро і зло, війна і світ, які організовують весь роман. Інші антитези: «правильно - неправильно», «хибне - справжнє» і ін За принципом антитези описує Л. М. Толстой і сім’ї Болконских і Курагин. Головною рисою сім’ї Болконских можна назвати прагнення слідувати законам розуму. Нікому з них, окрім, мабуть, княжни Марії, не властиво відкритий прояв своїх почуттів. В образі глави сім’ї, старого князя Миколи Андрійовича Болконського, втілені кращі риси стародавнього російського дворянства. Він - представник давньої аристократичної прізвища, в його характері химерно поєднуються звичаї владного вельможі, перед яким всі домашні тремтять, починаючи від слуг і закінчуючи власною дочкою, аристократа, який пишається своєю довгою родоводу, риси людини великого розуму і простих звичок. У часи, коли від жінок ніхто не вимагав проявів будь то особливих знань, він вчить свою дочку алгебри та геометрії, мотивуючи це так: «А щоб ти була схожа на наших дурних баринь, я не хочу».

У його сина, князя Андрія, також втілені кращі риси дворянства, передової дворянської молоді. У князя Андрія свій шлях до розуміння справжнього життя. І він пройде через помилки, але його безпомилкове моральне чуття допоможе йому позбавитися від помилкових ідеалів. Так само, як і його батько, князь Андрій нетерпимий до простих людських слабкостей, які є у його дружини Лізи, звичайнісінької жінки, сестри, що шукає будь то особливої істини у «божих людей», і багатьох інших людей, з якими він стикається в життя.

Своєрідним винятком в сім’ї Болконских є княжна Мар’я. Вона живе лише заради самопожертви, яка зведена в моральний принцип, що визначає все її життя. Вона готова всю себе віддати іншим, пригнічуючи особисті бажання. Покірність долі, всім примхам свого владного батька, який за своїм любить її, релігійність поєднуються в ній з жагою простого людського щастя. Антитезою сім’ї Болконских є сім’я Курагин: князь Василь, його троє дітей: бездушна лялька Елен, «покійний дурень» Іполит і «неспокійний дурень» Анатоль. Князь Василь - розважливий і холодний інтриган, і честолюбець, претендує на спадщину Кирила Безухова, Не маючи на те прямого права. Зі своїми дітьми він пов’язаний лише кровними узами і спільністю інтересів: їм важливо добробут та становище в суспільстві.

Дочка князя Василя Елен - Типова світська красуня, з бездоганними манерами і репутацією. Вона вражає всіх своєю «мармуровій» красою, тобто красою холодної, позбавленої почуттів і душі, красою статуї. Єдино, що займає Елен, - це її салон і світські прийоми. Зовнішня краса Елен замінює собою духовну. Елен, на думку Толстого, Пустоцвіт, саме тому вона вмирає. Вона висміює бажання П’єра мати дітей: не хоче обтяжувати себе зайвими турботами і псувати свою фігуру. Діти в її розумінні - це тягар, що заважає жити. Таке низьке моральне падіння Толстой вважав найстрашнішим для жінки. Він писав, що саме головне призначення жінки - стати хорошою матір’ю і виховати гідних дітей. Автор показує всю марність і беззмістовність життя Елен. Не виконавши свого призначення жінки, Елен вмирає.

Сини князя Василя, на його думку, обидва «дурні». Батькові вдалося влаштуватися на дипломатичну службу, і його доля вважається влаштованої. Буян і гульвіса Анатоль заподіює всім оточуючим багато клопоту, і з метою його заспокоїти князь Василь хоче його одружити на багатій спадкоємиці Княжні Марії. Шлюб цей не відбувся, і Анатоль з новими силами віддається колишнім забав: він з легкістю руйнує щастя Наташі Ростової і Андрія Болконського. Але доля карає його: на війні Анатоль втрачає ногу. Кінець життя Толстой дає додумати читачам: або Анатоль інвалід самотньо доживає своє життя, ніким не улюблений, або опускається до розпусти, убитий горем, або гине від гангрени, що дуже можливо, враховуючи стан тодішньої медицини.

Примітно, що ніхто з Курагин не залишає після себе спадкоємців. Старовинний же рід Болконских не переривається зі смертю князя Андрія, залишається Николенька Болконський, який продовжить рід. Тут зрозуміла ідея Толстого: майбутнє за родиною Болконских. Такі ж сім’ї, як сім’я Курагин, не мають майбутнього.


Схожі твори: